RIZOLEX-T 50 WP

Kategori : BİTKİ KORUMA
Tür : FUNGİSİT

Rizolex-T 50 WP, tohumdan ve topraktan bulaşan çeşitli hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi olan bir ilaçtır.

Islanabilir Toz İlaç %20 Tolclophos-methyl ve %30 Thiram içerir.

Kullanım Alanı:
Pamuk (Az havlı pamuk tohumu)
Zararlı Adı/Hastalık Adı
Fide kök çürüklüğü (Rhizoctonia solani, Fusarium spp., Alternaria spp., Macrophomina spp., Aspergillus niger)
Kullanma Dozu ve Dönemi
300g/100 kg tohum
Son ilaçlama ile Hasat arasındaki süre
-
Pamuk (Çok havlı pamuk tohumu)
Zararlı Adı/Hastalık Adı
Fide kök çürüklüğü (Rhizoctonia solani, Fusarium spp., Alternaria spp., Macrophomina spp., Aspergillus niger)
Kullanma Dozu ve Dönemi
350g/100 kg tohum
Son ilaçlama ile Hasat arasındaki süre
-
Patates
Zararlı Adı/Hastalık Adı
Kök boğazı nekrozu ve siyah siğil hastalığı (Rhizoctonia solani)
Kullanma Dozu ve Dönemi
40g/100 kg tohum
Son ilaçlama ile Hasat arasındaki süre
90 gün
Yerfıstığı
Zararlı Adı/Hastalık Adı
Kökboğazı çürüklüğü (Aspergillus niger)
Kullanma Dozu ve Dönemi
200g/100 kg tohum
Son ilaçlama ile Hasat arasındaki süre
120 gün
  • Ürün Özellikleri
  • Kullanım Şekli
  • Uzmana Sorun

Avantajları

  • Toprak kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir formulasyondur.
  • Çift aktif maddeli koruyucu  ve tedavi edici etki
  • Rhizoctonia ve Sclerotium hastalıklarına karşı Tolclophos methyl etkisi
  • Phythium ve Fusarium hastalıklarına karşı Thiram etkisi

Pratik ipuçları

  • Tohum ilacı olması nedeni ile hiçbir ilaçla karıştırılarak kullanılmaz.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Kullanım Şekli

Patates: Tohumluk patatesler düz bir zemin üzerine yayılır. 100 kg tohumluk için önerilen ilaç miktarı bir kova içindeki 1-1.5 l suya ilave edilip iyice karıştırılarak pülverizatöre aktarılır. Hazırlanan karışım tohumluk patateslerin üzerine önce yarısı püskürtülerek patatesler kürekle ters yüz edilir. Sonra ürünün kalan yarısına püskürtülerek ilaçlama tamamlanır. İlaçlamada dikkat edilecek husus, su miktarının tohumluğu ıslatacak fakat akmayacak miktarda olmasıdır. İlaçlamadan hemen sonra ekim yapılabileceği gibi, tohumlukların nemi kuruduktan sonra çuvallanarak veya dökme olarak birkaç gün beklenebilir. İlaçlama, çuvallama ve dikim sırasında lastik eldiven giyilmelidir.

 

Pamuk, Yerfıstığı: Tohum uygulama işlemi döner uygulama bidonu veya tohuma püskürtme prensibi ile çalışan tohum uygulama makinesi ile yapılabilir. Uygun ekipman bulunmaması durumunda, tohumlar düz bir zemine yayılarak homojen bir kaplama sağlanacak şekilde uygulama yapılır. İlaçlanmış tohum evvelce yapılmış mibzer ayarını değiştirebileceğinden ekimden önce ilaçlı tohum ile mibzer ayarının tekrar yapılması tavsiye edilir. Kullandıktan sonra uygulama aletinin iyice temizlenmesi gerekir.

 

Uygulama varili (Kaskat) ile uygulama yapılacak ise, 100 kg tohum için önerilen ürür kap içerisinde yeteri kadar su ile iyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra yavaş yavaş birkaç defada uygulama variline ilave edilir. Her defasında uygulama varili çevrilerek tohumların homojen olarak iyi bir şekilde kaplanması sağlanır.

 

Uygulama tertibatı olan selektörlerde ise, ön deneme yapılarak tohumun ideal bir şekilde kaplanmasını sağlayacak su miktarı bulunur. İdeal su miktarı tohumu iyice kaplayan ancak akmayan su miktarıdır. Bu husus sağlandıktan sonra, gerekli miktar su ile iyice karıştırılır ve uygulama tertibatı deposuna konularak uygulama yapılır. Çimlenme kapasitesi düşük, soyulmuş veya çatlamış, ekime uygun olmayan tohumluk kullanmayınız. Tohum uygulama ekipmanları çok soğuk (0°C altı) sıcaklıklarda problem oluşturabilir.

Rizolex-T 50 WP, 0°C üzerindeki sıcaklıklarda uygulanmalıdır.

Uzmana Sorun

Aşağıdaki formu kullanarak bize ürünle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Talebiniz uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.