Sumi Agro Turkey | Solution And Trust
ISONET L
 • ISONET L

 • Kategori: BİTKİ KORUMA
 • Tür: FEROMONLAR
 • ISONET L, Bağda Salkım Güvesi ( Lobesia botrana ) mücadelesinde şaşırtma tekniği uygulanarak kullanılan feromon.

  Her bir feromon çubuğu (yayıcı) 172 mg (E,Z)-7, 9-Dodecadienyl asetate içerir.

Kullanım Alanı:

 • ISONET L, Bağda Salkım Güvesi ( Lobesia botrana ) mücadelesinde şaşırtma tekniği uygulanarak kullanılan feromon.

   

  KULLANILDIĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR:

  BİTKİ ADI

  ZARARLI ADI

  KULLANMA DOZU

  Bağ

  Salkım Güvesi (Lobesia botrana)

  45 adet feromon kapsül / dekar (Sınır uygulaması hariç)

 • KULLANMA ŞEKLİ

   

  Çeşide bağlı olarak ve güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmasına izin vermeden yayıcıları 1-2 metre yükseğe asınız, yayıcının kırılmasını önlemek için fazla sıkmayınız. Güneşe maruz kalan demir teller üzerine uygulamayınız.

   

  UYGULAMA ZAMANI: Yayıcılar, kıştan çıkan Salkım güvesi birinci dölünün görülmeye başlamasıyla birlikte ivedilikle uygulanmalıdır. Uçuşu takip için, feromon tuzaklarının erkenden yerleştirilmesi ve yayıcıların ilk yakalanmalar görülür görülmez önerilen sıklıkta (bağın içerisinde 1 yayıcı/22 m2 (45 adet/dekar) , kenar sıralarda ise her 2 m’de bir yayıcı) uygulanması tavsiye edilir. Ilıman iklimlerde, yayıcılar en az 150-160 gün etkili olurlar.

   

  ÖNLEMLER: Küçük bağ alanlarında da bu teknik ile iyi kontrol sağlanır. Ancak başka bağlara bitişik olan küçük bağ alanlarında uygulanmamalıdır. Orta ve büyük alanlı bağlarda ilk uygulama yıllarında uygun bir insektisit ile karma bir strateji izlenebilir.

  İnsektisit kullanımı yayıcıların çalışmasını engellemez. Dolayısıyla her an müdahele edilebilir.

  Komşu bağlardan gelen döllenmiş dişiler yayıcı uygulanmış bağa yumurta bırakarak zarara neden olabilir. Böyle bir olasılığın varlığını saptamak; gereken yer ve zamanda insektisit ile müdahelede bulunmak için salkımları özellikle Salkım güvesi yumurta ve larvalarının beklendiği mücadeleye esas olan kritik zamanlarda haftada bir kontrol ediniz.

  En iyi sonuçlar geniş bağ alanlarında ve geniş çaplı uygulamalar yapılırsa elde edilir.

  Feromon havadan ağır olup, yere doğru inmeye meyillidir. Sarp veya büyük anayollara yakınolan arazilerde konsantrasyonu korumak güçtür. Bu durumda sınırlara emniyet şeritlerinin (Tampon uygulaması) yerleştirilmesi gerekir. Sınırda yayıcı asmayan bağ ya da yüksek boylu başka ürün var ise en az 30 metre içeriye kadar emniyet eşiği olarak bu ürüne de feromon asılmasında fayda vardır.

   

  KONTROLLER: Feromon uygulanan bağlara izleme amaçlı feromon tuzakları yerleştirin ve yayılan feromon konsantrasyonunun yeterli olup olmadığını saptamak amacıyla, belli sürelerde (her hafta) yakalanma olup olmadığını kontrol edin.

  Belli sürelerle (Salkım güvesi riskine göre 1-2 haftada bir) bağın merkezindeki omcalardan 100 adet ve kenar sıralardaki omcalardan 100 adet olmak üzere toplam 200 salkımı kontrol edin. Birinci dölde veya uygulamanın ilk yıllarında çiçek veya salkımlarda bulaşma oranı % 6’dan fazlaysa zararlı yoğunluğunu düşürmek amacıyla tercihen biyolojik bir preparat kullanılmalıdır.

 • UZMANA SORUN

  Aşağıdaki formu kullanarak bize ürünle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Talebiniz uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.