KABUKI

Kategori : BİTKİ KORUMA
Tür : DEFOLYANT

KABUKI adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup E olarak sınıflandırılmış bir defolyanttır.

Etkin madde: Litrede 26.5g Pyraflufen ethyl içerir.

  • Ürün Özellikleri
  • Kullanım Şekli
  • Uzmana Sorun

ETKİ ŞEKLİ: Pamukta defolyant (yaprak dökücü) olarak kullanılır.

 

Aktivite şekli: Hücrede klorofil metobolizmasını bozarak ( klorofilde ve sitokromlarda renk veren ve enerji transferinde görev yapan  porphyrin adlı maddenin üretiminde rol alan enzimin aktivitesini engeller, biriken porphyrin ara maddeleri bitkiye toksik etkiye sahiptir) bitkide yeşil aksamın kurumasına neden olur.

 

Kontakt etkili bir defolyanttır, sistemik etkisi yoktur. İyi bir kaplama yapılmalıdır. Defolyant etkisi yanında koza açtırıcı etkiside vardır.Pamukta kalite ve verim üzerinde olumsuz etkisi yoktur.

 

KULLANIM ALANI:

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu ve Dönemi

Son uygulama ile hasat arasındaki süre (gün)

Pamuk

Yaprak Dökücü

 

16 ml/da+%0,5 Yayıcı Yapıştırıcı

 

Kozaların % 55-65’i açmışken (Hasattan 14-21 gün önce)

 

7

Patates

Yaprak kurutucu

 

80 ml/da Hasat öncesi olgun yumru dönemi

 

10

Mandarin

 

Sirken   (Chenopodium album)

Boynuzlu yoğurt otu (Galium tricornutum),

Horozibiği   (Amaranthus albus)

Semizotu   (Portulaca oleracea)

Adi eşek marulu   (Sonchus oleraceus)

Küçük çiçekli ebegümeci (Malva parviflora)

Yabani turp   (Raphanus raphanistrum)

 

30 ml/da Çıkış sonrası

4-6 yapraklı dönem

 

 


Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Kullanım Şekli

KABUKI, her türlü ilaçlama aleti ile kullanılabilir. Kullanılacak su miktarı yeraletleri ile atıldığında dekara 20-40 litredir.Pamuk dışında diğer kültür bitkilerine temas ettirmeyiniz.

 

Patateste yaprak kurutucu (desikant) olarak kullanımı: Patates bitkileri olgun yumru dönemine ulaştığında uygulama yapılır. Yumru kabuk oluşumunu tam sağlamak için ilaçlama yapıldıktan 10-15 gün sonra hasat yapılmalıdır. 

 

İLACIN UYGULANMAYA HAZIRLANMASI:

 

Gerekli ilaç miktarı once bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.İlaçlama tankına %0.5 oranında yayıcı yapıştırıcı (yazlık yağ 700g/litre) ilave edilmesi zorunludur.

 

 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ:

 

KABUKI adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup E olarak sınıflandırılmış bir defolyanttır. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için KABUKI’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup E harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU :Pamukta hasat öncesi defolyant olarak kullanıldığından diğer ilaçlarla karıştırılarak kullanılmaz.

 

Uzmana Sorun

Aşağıdaki formu kullanarak bize ürünle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Talebiniz uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.